20 rugsėjo, 2021

Moksliniai tyrimai įrodo kaukių dėvėjimo naudą: kaukės riboja koronaviruso plitimą

Mokslinio tyrimo autoriai teigia, kad atsitiktinės atrankos būdu atliktas tyrimas Bangladeše dėl kaukių efektyvumo COVID-19 pandemijos metu įrodo, jog medicininės kaukės mažina koronaviruso plitimą bendruomenėse. Tyrimas taip pat rodo, kad medicininės kaukės yra veiksmingesnės už paprastas medžiagines.

Tyrimo metu buvo stebima daugiau nei 340 000 suaugusių žmonių Bangladešo kaimuose, tai kol kas didžiausias atsitiktinių imčių tyrimas nagrinėjantis kaukių efektyvumą ribojant koronoviruso infekcijos plitimą. Autoriai teigia kad, tyrimas suteikia stiprius įrodymus apie tai ką laboratoriniai darbai bei kiti tyrimai jau įrodė: kaukių dėvėjimas turi reikšmingos įtakos apribojant koronaviruso infekcijos sukeltą simptomatiką.

„Manau, kad tai iš esmės turėtų baigti, bet kokias mokslines diskusijas apie tai, ar kaukės gali būti veiksmingos kovojant su koronavirusu populiacijos lygyje“- sakė „Yale“ ekonomistas Jasonas Abaluckas, padėjęs vadovauti tyrimui.

Iš viso tyrime dalyvavo žmonės iš 600 Bangladešo kaimų. Pusė gyvenviečių gavo medžiagines ar medicinines veido kaukes kartu su nuolatiniais priminimais kaip tinkamai jas dėvėti, kita pusė buvo stebima be priminimų. Tyrimo metu žmonėms, kuriems atsirado infekcijos simptomų, buvo atlikti kraujo tyrimai, kurie patvirtino koronaviruso infekciją.

Palyginus gyvenvietes kur gyventojai nešiojo bet kokios rūšies kaukes su tomis kuriuose nebuvo dėvimos kaukes, pirmosios turėjo 9% mažesnį simptominių koronaviruso infekcijos skaičių.

Nuo Delta atmainos atsiradimo, manoma, jog ši atmaina yra labiau užkrečiama. Kai kurių tyrimų duomenimis užsikrėtusieji Delta atmaina išskiria daugiau viruso dalelių, o kaukės gali būti veiksmingos net ir cirkuliuojant didesniam kiekiui virusų.

Taip pat buvo nustatyti skirtumai tarp medicininių ir medžiaginių kaukių. Kaimuose kuriuose buvo dėvimos tik medicininės veido kaukės koronaviruso atvejų skaičių sumažėjo 11%, palyginus su kaimais kur kaukės nebuvo dėvimos išviso. Kaimuose kuriuose žmonės dėvėjo medžiagines kaukes infekcijų skaičius sumažėjo tik 5%.

Neapsigaukime tuo, kad tyrimas atliktas Bangladeše – jo rezultatai turi visuotinę globalią reikšmę.

Šaltiniai: https://www.washingtonpost.com/world/2021/09/01/masks-study-covid-bangladesh/

https://www.medscape.com/viewarticle/958204

https://www.poverty-action.org/publication/impact-community-masking-covid-19-cluster-randomized-trial-bangladesh